Solin Gıda Mavi Gıda Boyası Blue Antosiyanin Toz Form

Mavi Gıda Boyası Blue Antosiyanin Toz Form

Mavi Gıda Boyası

Mavi Gıda Boyası Doğal Mavi Antosiyanin Toz Form (Su / Yağ) Endemik mavi mısırdan (blue corn) elde edilen doğal bir renk pigmentidir. ısı ışığa dayanıklı

Mavi Gıda Boyası Mavi Antosiyanin Toz Form  Endemik bir tür olan mavi mısır (blue corn) bitkisinden elde edilen doğal bir renk pigmentidir. Toz formda bulunan bu ürün ısı ve ışığa oldukça dayanıklıdır. Suda iyi çözünen bir üründür. Her kullanıldığı üründe parlak mavi bir renk verir. Pastacılık, şekerleme, içecek, dondurma gibi birçok farklı gıda sektöründe kullanımı mevcuttur. 

Solin Gıda Mavi Gıda Boyası Mavi Antosiyanin Toz Form

Mavi Gıda Boyası Mavi Antosiyanin Toz Form

Mavi Gıda Boyası Teknik Özellikleri

ÜRÜN ADI RENK E KODU ISI IŞIK FORM ÇÖZÜNÜRLÜK
MAVİ ANTOSİYANİN LACİVERT CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
MAVİ ANTOSİYANİN %20 MAVİ CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
MAVİ ANTOSİYANİN %10 AÇIK MAVİ CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
MAVİ ANTOSİYANİN %5 BEBE MAVİSİ CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
MAVİ ANTOSİYANİN (153) LACİVERT CL İYİ İYİ TOZ YAĞDA
Mavi Gıda Boyası Blue Anthocyanin CWD Powder

Mavi Gıda Boyası

Bitki pigmentlerinden flavonoidlerin en önemli grubu olan antosiyaninler, çiçekli bitkilerin petal renklenmesindeki önemli rolleri dışında, mikroorganizmalar için sinyal olması, patojenlere karşı koruma, biyotik ve abiyotik streslerin etkilerini azaltma işlevlerine de sahiptir.

Antosiyaninlerin temel yapısı 15 karbondan oluşan iki fenil halkası içermektedir. A ve B olarak adlandırılan iki fenil halkası birbirine 3 karbonlu bir köprü ile bağlanmıştır.

Blue Anthocyanin

Mavi Gıda Boyası Blue Anthocyanin

Bu köprü üçüncü bir halka oluşturur ve C halkası olarak adlandırılır. Antosiyaninlerin B halkasına bağlı OH gruplarının sayısındaki artış renklerinin mavileşmesine neden olur. Hidroksilasyon derecesine göre sırasıyla pelargonidin (turuncu ve pembe renkli), siyanidin (kırmızı renkli) ve delfinidin (mor ve mavi renkli) türevleri oluşur. Çiçekler bu pigment türevlerinin karışımlarını da biriktirebildiğinden sınırsız sayıda renk varyasyonu oluşturulabilir.

Mavi Gıda Boyası

Mavi Gıda Boyası

Antosiyaninlerin analizi modern tekniklerin ve cihazların gelişmesi ile daha kolay ve duyarlı biçimde yapılabilmektedir. Bilinen antosiyaninlerin sayısı 600 ün üzerinde olduğundan farklı antosiyanilerin analizi için özel çözücüler ve özel uygulamalar gerekmektedir.

Uygun özütleme ve izolasyon süreçlerini, kromatografik ayrım ve saflaştırma teknikleri izlemektedir. Son adımda spektroskopik teknikler ile miktar ölçümleri yapılmaktadır. Antosiyaninlerin karakterizasyonu ve tanımlanması amacıyla NMR teknikleri yaygın olarak kullanılmaktadır

Solin Gıda Mavi Gıda Boyası Mavi Antosiyanin Toz Form

Mavi Gıda Boyası Mavi Antosiyanin Toz Form

Mavi Gıda Boyası ve diğer tüm renklerdeki gıda boyalarını Solin Gıda’dan en uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz

Mavi mısır

Koyu mavi mısır çeşidi

Mavi mısır ( Hopi mısır, Yoeme Blue, Tarahumara Maiz Azul ve Rio Grande Blue olarak da bilinir ), Meksika, Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen mısır çeşididir. Tlacoyo olarak bilinen geleneksel Güney ve Orta Meksika yemeklerinde kullanılan başlıca mısır türlerinden biridir .

Başlangıçta Hopi , New Mexico’daki Rio Grande’nin Pueblo Kızılderilileri ve Cherokee dahil birkaç Güneydoğu Kabilesi tarafından geliştirildi . Piki ekmeği gibi Hopi yemeklerinin vazgeçilmez bir parçası olmaya devam ediyor. Mavi mısır unu tatlı bir tadı vardır.

Blue Anthocyanin CWD Powder

Mavi Gıda Boyası

Mavi Mısır Çeşitleri

1950’lerde tespit edilen beş mavi mısır çeşidi, bitki boyu, tane ağırlığı, tane genişliği ve tane kalınlığı gibi birçok özellik için önemli farklılıklar gösterdi. Farklı çeşitler, “standart” mavi (“sakwaqa’o”), sert mavi (“huruskwapu”) ve gri-mavi (“maasiqa ‘Ö”).

Geleneksel Hopi mavi mısır çeşitleri, kuraklığa son derece dayanıklı, köklü ve biraz kısa bitkilerdir, nadiren yüksekliği 4 ila 5 fit’i aşar. Rio Grande pueblo mavi mısır çeşitleri daha uzundur, 5-7 feet’e ulaşır, daha yüksek verim sağlar ve Hopi çeşitleri kadar kuraklığa dayanıklı değildir. Her iki mavi mısır türü de derin kumlu toprakları tercih eder.

Diğer yerli mavi mısır çeşitleri arasında Arizona’daki Salt River Pima Reservation’da yetiştirilen Yoeme Blue, küçük bir çekirdek, kısa (3 ila 4 fit), gür ve ısıya çok dayanıklı, düşük çöl mavisi mısır çeşidi ve Tarahumara kuzey Meksika çeşidi bulunur. Tarahumara Maiz Azul, Kuzey Meksika’da Sierra Madre sınırındaki yüksek çöllerde yetiştirilir. Tarahumara Maiz Azul, Meksika’da ekmeği ve tamalilerin yanı sıra bir Tarahumaran mısır birası olan tesgüino yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cherokee Kızılderililerinin Doğu Kuşağı’ndan ortaya çıkan bir Cherokee yadigarı çeşidine Cherokee Beyaz Kartal Mısır denir ve Cherokee Nation Tohum Bankası’ndan Cherokee kabile üyelerine dağıtılır. Uzun boylu bir çeşittir, 5 ila 7 feet’e ulaşır ve yüksek verimlidir.

Antosiyanin İçerikleri

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen mavi mısır çeşitleri, kendi antosiyanin içeriklerinde farklılık gösterir, polifenol pigmenti mısırın eşsiz rengini verir. En yüksek içeriğe sahip antosiyaninler, siyanidin 3-glukozit (en bol), pelargonidin ve peonidin 3-glukoziddir.

Yiyecek kullanımları 

Mavi mısır, geleneksel Güneybatı ekmeği ve tahıl yemeklerinde kullanılmasının yanı sıra, mavi mısır cipsi ve mavi mısırlı gözleme karışımı gibi ürünlerde ticari olarak kullanılmaktadır.

Antosiyaninler

Perpa Ticaret Merkezi A Blok, Kat:4 No:344 Şişli, İSTANBUL

İLETİŞİM

GIDA BOYASI

SOLİN GIDA FACEBOOK

SOLİN YOUTUBE

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın