Mavi Gıda Boyası Blue Anthocyanin CWD Powder

Mavi Gıda Boyası Blue Anthocyanin CWD Powder

Blue Anthocyanin CWD Powder

Blue Anthocyanin CWD Powder

Mavi Gıda Boyası

Blue Anthocyanin CWD Powder Endemik bir tür olan mavi mısır (blue corn) bitkisinden elde edilen doğal bir renk pigmentidir. Toz formda bulunan bu ürün ısı ve ışığa oldukça dayanıklıdır. Suda iyi çözünen bir üründür. Her kullanıldığın üründe parlak mavi bir renk verir. Pastacılık, şekerleme, içecek, dondurma gibi birçok farklı gıda sektöründe kullanımı mevcuttur. 

Mavi Gıda Boyası Teknik Özellikleri

Blue Anthocyanin CWD Powder

Blue Anthocyanin CWD Powder

ÜRÜN ADI RENK E KODU ISI IŞIK FORM ÇÖZÜNÜRLÜK
BLUE Antosiyanin LACİVERT CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
BLUE Antosiyanin %20 MAVİ CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
BLUE Antosiyanin %10 AÇIK MAVİ CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
BLUE ANTHOCYANIN %5 BEBE MAVİSİ CL MÜKEMMEL MÜKEMMEL TOZ SICAK-SOĞUK SU
Blue Corn Mavi Mısır

Blue Corn Mavi Mısır

Bitki pigmentlerinden flavonoidlerin en önemli grubu olan antosiyaninler, çiçekli bitkilerin petal renklenmesindeki önemli rolleri dışında, mikroorganizmalar için sinyal olması, patojenlere karşı koruma, biyotik ve abiyotik streslerin etkilerini azaltma işlevlerine de sahiptir. Antosiyaninlerin temel yapısı 15 karbondan oluşan iki fenil halkası içermektedir. A ve B olarak adlandırılan iki fenil halkası birbirine 3 karbonlu bir köprü ile bağlanmıştır.

Bu köprü üçüncü bir halka oluşturur ve C halkası olarak adlandırılır. Antosiyaninlerin B halkasına bağlı OH gruplarının sayısındaki artış renklerinin mavileşmesine neden olur. Hidroksilasyon derecesine göre sırasıyla pelargonidin (turuncu ve pembe renkli), siyanidin (kırmızı renkli) ve delfinidin (mor ve mavi renkli) türevleri oluşur. Çiçekler bu pigment türevlerinin karışımlarını da biriktirebildiğinden sınırsız sayıda renk varyasyonu oluşturulabilir.

Antosiyaninlerin analizi modern tekniklerin ve cihazların gelişmesi ile daha kolay ve duyarlı biçimde yapılabilmektedir. Bilinen antosiyaninlerin sayısı 600 ün üzerinde olduğundan farklı antosiyanilerin analizi için özel çözücüler ve özel uygulamalar gerekmektedir. Uygun özütleme ve izolasyon süreçlerini, kromatografik ayrım ve saflaştırma teknikleri izlemektedir. Son adımda spektroskopik teknikler ile miktar ölçümleri yapılmaktadır. Antosiyaninlerin karakterizasyonu ve tanımlanması amacıyla NMR teknikleri yaygın olarak kullanılmaktadır

Mavi Gıda Boyası ve diğer tüm renklerdeki gıda boyalarını Solin Gıda’dan en uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz

ANTOSİYANİN

GIDA BOYALARI

SOLİN GIDA İLETİŞİM

DOĞAL RENKLENDİRİCİLER

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın